Pomimo tego, że nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez światła dziennego, okna do domu są niezwykle ważne. Rzadko kiedy poświęcamy tej kwestii wystarczającą uwagę podczas budowy domu. Czy istnieją inne czynniki niż rozmiar i wygląd, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich zakupie? Czy większe okna to zawsze lepsza opcja i rozwiązanie? W końcu czy powinniśmy wybrać okna plastikowe, czy może drewniane?
Na początku każdej inwestycji w nieruchomości należy bezwzględnie zainwestować w wysokiej jakości okna.
To, jakie okna przewiduje projekt domu, powinno być pierwszą rzeczą, którą inwestor bierze pod uwagę. Koszt porządnej stolarki okiennej jest zwykle wysoki, ale inwestycja w nią jest zwykle opłacalna, ponieważ wymienia się ją zwykle dopiero wtedy, gdy się zepsuje. Powinniśmy pamiętać, że okna zazwyczaj wymienia się dopiero po ich zniszczeniu, a dzięki temu uzyskujemy właściwą estetykę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możliwe jest również zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu, jeśli mamy dobre okna!
Okna plastikowe i drewniane to najczęściej stosowana stolarka okienna w budownictwie mieszkaniowym.
Pomimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu branża okienna przeżywała rozkwit i wszyscy wymieniali swoje stare drewniane okna na plastikowe, to okna drewniane przeżywają renesans i są dziś stosowane w najbardziej prestiżowych inwestycjach. Trzeba zaznaczyć, że dostępne obecnie na rynku okna drewniane są znacznie nowocześniejsze, a więc mają porównywalną specyfikację do okien PCV w tym momencie. Estetyka jest jednak znacznie ciekawsza, co wynika z zastosowania stolarki drewnianej.
Dużym zainteresowaniem cieszą się okna aluminiowe, szczególnie na rynku używanym, gdyż często można je było spotkać w budynkach przemysłowych i biurowych. Obecnie materiał ten jest często stosowany w domach jednorodzinnych ze względu na niską wagę, większą sztywność i wytrzymałość w porównaniu do innych materiałów. Oprócz odporności na warunki atmosferyczne, stolarka aluminiowa według wielu projektantów wnętrz ma wyższe walory estetyczne.
Jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę przy ustalaniu, czy nabyć nowe okna, czy wymienić stare?
Tutaj rodzaj wybranej stolarki nie jest jedynym czynnikiem; znaczenie ma sposób otwierania okna, jego wielkość, materiał, z którego wykonano skrzydło okienne (drewno czy tworzywo sztuczne), liczba komór, a także izolacyjność termiczna. Zawsze taniej jest kupić okna o „standardowych wymiarach” niż te wykonane na zamówienie.
Współczynnik U ma decydujące znaczenie przy wyborze okien do domu lub mieszkania.
Wybierając okna, musimy wziąć pod uwagę ich właściwości termoizolacyjne. Decyduje o tym współczynnik U Aby wybrać odpowiednie okna, należy znać współczynnik U, który określa ilościowo ilość ciepła, jaka przenika przez 1m2 płaskiej ściany w ciągu 1 godziny przy różnicy temperatur powietrza po obu stronach wynoszącej 1 stopień Celsjusza (1K).
Współczynnik U oblicza się dzieląc ilość ciepła, która przenika przez 1m2 płaskiej ściany w ciągu 1 godziny przez różnicę temperatur w poprzek ściany. Współczynnik U, wyrażony w W/m2K, może być również stosowany do oceny przenikania ciepła w każdej przegrodzie, zarówno w przypadku okien, drzwi, jak i co najmniej ścian i połaci dachowych.