Szykując się do budowy albo do remontu domu możemy stanąć przed dylematem, jakie okna powinniśmy zamontować. Drewniane? Czy jednak plastikowe? Decyzji nie ułatwi porównywanie ich parametrów. Jak się okazuje, jedne i drugie posiadają podobny współczynnik przepuszczania powietrza, w podobnym stopniu izolują nas od gorąca albo mrozu panujących na zewnątrz. A także od hałasu. Musimy zatem zwrócić uwagę na inne cechy.

Czy okna drewniane są lepsze od okien PCV?

Zaletą okien drewnianych jest ich klasyczny wygląd. Jeżeli więc remontujemy zabytkowy dom albo kamienicę, ewentualnie urządzamy wnętrza w stylu retro, drewniane ramy okienne mogą być trafnym wyborem. Szczególnie, jeśli możemy sobie pozwolić na warianty droższe od standardowej sosny – jak mahoń czy dąb. Drewniane okna świetnie komponują się na przykład z belkami stropowymi albo drewnianą podłogą. Przy czym, nawet w takich okolicznościach warto pamiętać, że na rynku dostępne są plastikowe okna imitujące drewno.

A dlaczego mielibyśmy zdecydować się jednak na okna PCV? Poza tym, że lepiej pasują do wnętrz nowoczesnych, posiadają jeszcze kilka innych zalet. Pierwszą, jaka przychodzi do głowy, jest ich niższa cena. Okna z plastiku mogą być o 20 procent tańsze od drewnianych, więc jeśli mamy ich do wstawienia sporo, to oszczędności okażą się bardzo wymierne.

O jakie okna łatwiej zadbać – drewniane czy plastikowe?

Druga kluczowa sprawa to konserwacja. Plastikowe ramy okienne wystarczy regularnie myć, by w dobrym stanie służyły nam przez dekady. Drewniane okna muszą być natomiast odnawianie co kilka lat. Ich czyszczenie i malowanie nie jest może czynnością skomplikowaną, wymagającą specjalistycznych umiejętności, pochłonie jednak dużo czasu. Szczególnie, jeśli mamy duży dom z dużą liczbą okien. Jeśli się tym nie zajmiemy, ramy będą wchłaniać wilgoć, przez co mogą zagrzybić się i wypaczyć. Dlatego w przypadku większości budynków to okna PCV są opcją lepszą niż ramy drewniane. Zapłacimy mniej i nie będziemy martwić się tak o ich stan.