Oto kilka pytań, które warto zadać, aby sprawdzić  kompetencje ekipy montażowej.

Czy otwory pod montaż okien, drzwi i bramy zostały odpowiednio przygotowane?

Przygotowanie otworów na okna, drzwi i bramy to ważne zadanie, które należy wykonać przed montażem. Ma to na celu zapewnienie, że otwory są gotowe do montażu, a także dobrego montażu ramy okna lub drzwi. Przed przystąpieniem do montażu musimy upewnić się, że wszystkie niezbędne prace zostały wykonane.

Obejmuje to sprawdzenie:

  • czy w ścianach nie ma pęknięć,
  • czy w ścianach nie ma szczelin,
  • czy między oknem a ścianą jest wystarczająco dużo miejsca,
  • czy w pobliżu otworu znajdują się przewody elektryczne itp.

Czy pomiar otworów przewiduje tzw. “luz montażowy”?

Ważnym pytaniem przed rozpoczęciem prac stolarskich jest to, czy budynek jest w stanie surowym, czyli będą montowane fabrycznie nowe okna, czy też wymieniasz zabytkową stolarkę na nowe materiały. Jeśli ekipa budowlana wyznaczyła już „poziom zerowy” w pomieszczeniach, w których będzie montowana stolarka, to monterzy zapytają Cię podczas montażu o taki poziom gotowej podłogi.

Podczas pomiaru zostaniesz zapytany o preferencje dotyczące parapetów, które muszą spełniać normy. Jeśli montażysta nie zadaje żadnych pytań lub nie wymaga Twojej obecności w tym momencie, powinieneś mieć to na uwadze. Dodatkowo upewnij się, że fachowiec skrupulatnie zapisuje wyniki pomiarów. Zapytaj, czy notatki są zachowane, w takim przypadku byłby zapis „luz montażowy”.

Źle zwymiarowane otwory powodują zamontowanie niewłaściwego produktu, co skutkuje poważnymi problemami montażowymi i problemy z eksploatacją.

Jakie materiały będą używane do ciepłego montażu?

Najważniejszą częścią budynku są okna. To okno przepuszcza naturalne światło i to okno oddaje ciepło. Dlatego tak ważne jest, aby w domu lub firmie zamontowano dobrej jakości okna. Materiały używane do ciepłego montażu okien mogą się różnić w zależności od rodzaju okna którego szukasz i jakim dysponujesz budżetem.

Dostępnych jest wiele różnych typów okien, w wielu kolorach, rozmiarach, kształtach, stylach i nie tylko. Głównie są to taśmy zewnętrzne i wewnętrzne, które uszczelniają dodatkowo miejsca montażu okien. Przeważnie taśmy różnią się swoją barwą.

Jakie materiały będą używane do ciepłego montażu?

Czy ściany zostały odpowiednio przygotowane?

Szczelny montaż zależy również od tego, czy ściany – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – są odpowiednio przygotowane. Taśmy montażowe są przyklejane z jednej i drugiej strony.

Jeśli powierzchnia nie zostanie odpowiednio przygotowana, szczelny montaż nie będzie możliwy. Taśmy przyklejone do niewygładzonej ściany będą się odklejały i umożliwią dostanie się powietrza.

Kiedy instalator poinformuję Cię o szczegółach, będziesz wiedział, że jest profesjonalistą. Jeśli wiesz, że Twoje ściany wymagają wyprostowania, a instalator upiera się przy montażu na niewygładzonej ścianie, powinieneś skontaktować się z innym wykonawcą.

W jakiej odległości rozmieszczone zostaną kotwy?

Montaż okien jest często utrudniony przez chęć obniżenia kosztów przez zmniejszenie ilości kotew montażowych. Dodatkowo przez zastosowanie nieodpowiednich kołków lub innych niewłaściwych materiałów do utrzymania okna w miejscu montażu.

Montując okno o wymiarach 1465 x 1435 mm, należy przygotować 12 kotew. Kotwy powinny być rozmieszczone w odstępach co 70 cm w pobliżu narożników i 15 cm od nich.

Trzymanie się tych wytycznych pozwoli na zachowanie odpowiednich zasad podczas montażu. Jeśli ekipa montażowa pominie tak podstawowe procedury, możesz być pewien, że montaż okien nie zostanie wykonany prawidłowo.

W jaki sposób odcięta zostanie strefa przemarzania?

W jaki sposób odcięta zostanie strefa przemarzania?

Wiele ekip montażowych popełnia błąd, nie poszerzając np. przestrzeni pod oknami lub drzwiami. Brak odcięcia strefy przemarzania obniża efektywność cieplną najlepszego produktu.

Dzieje się tak, gdy fachowcy montują okna i drzwi bezpośrednio na cegłach lub pustakach. Ważne jest sprawdzenie, czy odcięli strefę przemarzania pod oknem lub drzwiami.

Do profesjonalnego odcięcia strefy przemarzania można wykorzystać dedykowane poszerzenia, klinaryt lub tzw. ciepłe parapety (zapytaj fachowca, czy planuje to zrobić). W razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty.

Czy oprócz montażu okien myślisz o roletach zewnętrznych i czy na pewno Twoje nadproże jest do tego przygotowane?

Krytycznym czynnikiem jest odcięcie strefy przemarzania na etapie montażu lub zadbanie o odpowiednie zaizolowanie nadproża w trakcie budowy.

Również w tym przypadku ważne jest oddzielenie strony zewnętrznej od wewnętrznej dedykowanym materiałem, np. alutermo lub styrodur. Mróz, który dostaje się do rolety, nie wchodzi na ścianę, a ze ściany do domu.

Czy oprócz montażu okien myślisz o roletach zewnętrznych