Drewno jest materiałem niezwykle to wytrzymałym, trwałym, który jest ceniony przez najwybitniejszych budowniczych i projektantów.

Okna z drewna to bez wątpienia trwałe i solidne piękno na wiele lat. Ich wygląd jest ponadczasowy, są energooszczędne, i niezwykle odporne. Poza tym, inwestycja w takie okna niewątpliwie podniesie prestiż nieruchomości, a do tego zapewni mieszkańcom komfort na długie lata.

Czy okna drewniane wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? O tym piszemy w poniższym artykule.

Trzeba jednak pamiętać, że okna wykonane z drewna, w zależności od jego gatunku będą inaczej reagowały na warunki atmosferyczne. Generalnie rzecz biorąc, okna te często posiadają fabryczne zabezpieczenia, które będą je chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład zanieczyszczenie środowiska czy warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że aby mogły nam służyć przez długie lata należy poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym. Wpłynie to pozytywnie na ich żywotność, ale również na ich wygląd.

Jak czyścić okna wykonane z drewna

Jak czyścić okna wykonane z drewna

Jeśli chodzi o czyszczenie okien drewnianych to należy to robić mniej więcej trzy razy w roku, zwłaszcza przed okresem zimowym. To bardzo istotne, ponieważ poprzez zalegające nieczystości może dojść do uszkodzenia powłoki lakierniczej okna. Okna drewniane myjemy w standardowy sposób, najpierw zbierając wszelkie zabrudzenia za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki z naturalnych tkanin.

Optymalnie będzie, jeśli do mycia użyjemy wody i niewielkiej ilości środka czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń. Po usunięciu kurzu i brudu wystarczy osuszyć ramy okien papierowym ręcznikiem. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać środków zawierających amoniak, gdyż mogą uszkodzić lakier.

W jaki sposób konserwować okna drewniane

Właściwie przeprowadzona konserwacja okien drewnianych odświeży powłokę i domknie mikropęknięcia. Dzięki temu wilgoć nie będzie wnikać w ramy okien. W trakcie mycia okien należy szczegółowo skontrolować okucia na skrzydle i ościeżnicy. W sytuacji, gdy mechanizm nie działa poprawnie i hałasuje, należy oczyścić go z zanieczyszczenia oraz osuszyć.

Kolejnym etapem powinno być posmarowanie smarem lub olejem maszynowym, ale bez zawartości żywic i kwasów. Raz do roku można też zastosować emulsję do konserwacji lub pastę do pielęgnacji drewna, ale nie podczas zbyt dużych upałów bądź mrozów. W sytuacji, gdy zauważymy uszkodzenia lakieru powinniśmy również przystąpić do odnowy powierzchni lakierniczej, która pokrywa ramy i ościeżnice. Właściwa pielęgnacja okien drewnianych pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata.

Jak wynika z powyższego artykułu okna drewniane wymagają dbałości i konserwacji. Poprzez zapewnienie im odpowiedniej czystości i pielęgnacji zagwarantujemy sobie ich bezawaryjność i piękny wygląd na długie lata. Pamiętajmy, że okna drewniane to inwestycja na długie lata, a praca włożona w procesy pielęgnacyjne z całą pewnością przyniesie wymierne korzyści. Jak widać niewielki wkład pracy przyniesie nam satysfakcję z posiadania przepięknych, ponadczasowych i naturalnych okien.

Porównaj okna drewniane Pol-Skone z Lublina