Wybierając drewniane drzwi, należy pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym.

Oznacza to, że może wchłaniać parę wodną z powietrza, powodując jej pęcznienie i zwiększanie rozmiaru, a także uwalniać ją, powodując jej kurczenie się i zmniejszanie rozmiaru. Właściwość ta nie stanowi problemu podczas typowego użytkowania drzwi.

Drewniane drzwi, wykonane z fachową wiedzą stolarską i pokryte profesjonalnym lakierem, mogą dobrze funkcjonować przez długi czas. Jednak w wyjątkowych okolicznościach, takich jak budowa domu, może to powodować problemy, w szczególności wypaczenie skrzydła, co utrudnia jego obsługę.

Podczas budowy i renowacji wykonywane są prace mokre, które zwiększają ilość pary wodnej w powietrzu, co może wpływać na stabilność wymiarową drewna. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zamontować drzwi w odpowiednim momencie w harmonogramie budowy, na przykład po zakończeniu mokrych prac budowlanych.

Dobre-drzwi-zewnetrzne-cal

Kiedy montować drzwi drewniane

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że drzwi wejściowe należy zamontować natychmiast po wzniesieniu ścian i pokryciu dachu. Tak jednak nie jest, zwłaszcza w przypadku drzwi drewnianych. Montaż ościeżnic i okien zaraz po uzyskaniu stanu surowego może prowadzić do wielu problemów.

Najlepiej jest poczekać, aż wszystkie prace mokre w budynku, takie jak tynkowanie ścian i wylewanie podłóg, zostaną zakończone i doprowadzone do stanu suchego przed wstawieniem stolarki drewnianej. Zapobiegnie to spuchnięciu lub wypaczeniu skrzydeł.

W okresie budowy przez dom przechodzi wiele ekip budowlanych i remontowych, które mogą uszkodzić nowo zamontowane drzwi. Chociaż można je zabezpieczyć folią, nie jest to dobry pomysł, ponieważ może powodować kondensację i prowadzić do uszkodzeń.

Zobacz także: Drzwi CAL z montażem czy bez?

Bartłomiej Burdelak

  • Doradca Techniczno-Handlowy

  • 603 398 757

Rafał Burdelak

  • Doradca Techniczno-Handlowy

  • 516 289 710
Raty zero procent.