Powszechnie przyjmuje się, że otwór drzwiowy składa się z dwóch kluczowych elementów: ościeżnicy i drzwi. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, możemy znaleźć jeszcze kilka istotnych elementów, takich jak izolacja, próg, zamki i zawiasy. W tym artykule podzielimy się receptą na stworzenie wspaniałych drzwi zewnętrznych.

Co wpływa na właściwości dobrych drzwi?

Zawsze, gdy wybieramy się na zakupy drzwi wejściowych, zazwyczaj zastanawiamy się nad wyglądem i konstrukcją skrzydła. Jest ono przecież ozdobą elewacji i zajmuje jej znaczną część.

Zobacz także: Drzwi CAL Go Eco!

Jednak znacznie ważniejsze od tego, co znajduje się wewnątrz skrzydła, jest to, co znajduje się na zewnątrz, np. jego kolor i zdobienia. Ogólnie rzecz biorąc, skrzydło składa się zazwyczaj z ramy (kompozytowej w przypadku drzwi stalowych lub aluminiowych i drewnianej w przypadku drzwi drewnianych) oraz wypełnienia termicznego (którym może być styropian, pianka PIR itp.).

To właśnie te elementy w głównej mierze wpływają na właściwości termiczne drzwi.

Generalnie im grubsze skrzydło z większym wypełnieniem termicznym w środku, tym cieplejsze drzwi. Ale czy aby uzyskać ciepłe drzwi, trzeba automatycznie wybrać grube i ciężkie drzwi? Niekoniecznie. Zależy to również od rodzaju zastosowanego wypełnienia i jego właściwości termicznych.

Zobacz także: Całość drzwi CAL można odzyskać.

Zakup dobrych drzwi

Patrząc na zakup ciepłych drzwi, jedynym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła, określany również jako Ud.

Oznacza on ilość energii, która przejdzie przez jeden metr kwadratowy ściany (w tym przypadku drzwi), gdy różnica temperatur po obu stronach wynosi 1 Kelwin.

Zgodnie z polskimi i europejskimi przepisami nie może być on nigdy wyższy niż 1,3 W/m2K, a im niższy, tym lepiej. Wysokiej jakości drzwi mogą osiągnąć ten współczynnik nawet poniżej 0,6 W/m2K. Drzwi referencyjne w standardzie Arctic od CAL mają współczynnik Ud na poziomie 0,58 W/m2K, co zostało zbadane i potwierdzone przez certyfikowane laboratorium. Dodatkowo są smukłe i lekkie, mają zaledwie 90 mm grubości.

Jeśli chodzi o drzwi, to niektóre elementy okuć są niezbędne, takie jak zamki, wkładki, klamki czy zawiasy. Są one kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa naszego domu i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania drzwi. Drzwi zewnętrzne muszą mieć wielopunktowe zamki listwowe, aby były bezpieczne i utrudniały komukolwiek dostęp bez pozwolenia. Zamki te składają się zazwyczaj z jednego lub dwóch zamków i co najmniej dwóch wpuszczonych w ramę haków, z których jeden umieszczony jest u góry, a drugi na dole.

Gdzie kupić dobre drzwi?

Zawiasy są niezbędne, aby potencjalny złodziej nie mógł sforsować skrzydła.

Jednak nawet jeśli zawiasy pochodzą od sprawdzonego dostawcy, nie gwarantują ochrony przed włamaniem. Aby mieć pewność, że drzwi są bezpieczne, musimy uzupełnić je o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wręg antywyważeniowy czy rygle. Ponadto przy wyborze zawiasów należy wziąć pod uwagę grubość skrzydła i jego ciężar.

Producenci podają nośność każdego rodzaju zawiasów. Grubsze i cięższe skrzydła wymagają droższych, specjalnych zawiasów, aby mogły udźwignąć ciężar. Jeśli wybierzemy niewłaściwy typ zawiasu, może on szybko ulec wypaczeniu pod wpływem ciężaru skrzydła, co doprowadzi do problemów ze szczelnością drzwi i ich zdolnością do prawidłowego otwierania i zamykania. Wada ta prowadzi zazwyczaj do kosztownej wymiany całych drzwi, aby można było je szczelnie zamykać i łatwo otwierać.

Uszczelki są kluczowym czynnikiem w konstrukcji drzwi, blokując wentylację i tworząc barierę termiczną.

Im więcej uszczelek wokół krawędzi, tym drzwi będą szczelniejsze i cieplejsze. Dlatego zamiast wybierać grube i ciężkie drzwi, wybierz takie, które są cieńsze, ale mają więcej uszczelek. Drzwi Arctic standard od CAL mają tylko 90 mm grubości, ale na ich obwodzie znajdują się trzy uszczelki.

Zwracanie uwagi na nasze nawyki żywieniowe jest czymś, co wszyscy powinniśmy robić i ta sama zasada dotyczy naszego środowiska. Jeśli chodzi o montaż drzwi wejściowych, najzdrowszym wyborem są drzwi drewniane. Są one wykonane z naturalnych materiałów o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, co oznacza, że nasze nowo zamontowane skrzydło będzie chroniło przed zimnem i zmniejszy nasze wydatki na ogrzewanie.

Bartłomiej Burdelak

  • Doradca Techniczno-Handlowy

  • 603 398 757

Rafał Burdelak

  • Doradca Techniczno-Handlowy

  • 516 289 710
Raty zero procent.